а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правоверен

правоверниот
Вид збор: Придавка
1. Што се придржува строго кон догмите на некоја вера, религија.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Примери:
Правоверен христијанин.
Правоверен човек.
Правоверен кнез.
2. Што припаѓа на вера за која нејзините верници мислат дека е права, вистинска.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Примери:
Правоверен муслиман.
Правоверни католици.
3. Што се придржува строго кон некакво учење, идеја или правец.
Англиски: orthodox
Употреба: Преносно значење
Примери:
Правоверни приврзаници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи