а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правоаголник

мн. правоаголници
Вид збор: Именка, машки род
Четириаголник со прави агли и со по две спротивни еднакви страни.
Англиски: rectangle
Употреба: Математика
Примери:
Куќата имаше форма на правоаголник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи