а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правоаголен

правоаголни
Вид збор: Придавка
Што има прави агли.
Англиски: rectangular
Примери:
Правоаголна соба.
Правоаголен триаголник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи