а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правилно

Вид збор: Прилог
На правилен начин, така како што треба.
Англиски: correctly
Примери:
Правилно сте постапиле!
Правилно одговоривте.
Саатот работи правилно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи