а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правилник

мн. правилници
Вид збор: Именка, машки род
1. Состав, збир од правила за начинот на кој треба да се одвива работата во еден колектив или да се извршува некаква дејност.
Англиски: business procedures Албански: rregullore
Употреба: Економија
Примери:
На која обука и во кој правилник им е ова препорачано?
Тарифен правилник.
Правилник за оценување на учениците.
Правилникот стапува во сила веднаш.
2. Книга што содржи такви правила.
Англиски: procedures manual Албански: rregullore
Употреба: Економија
Примери:
Правилникот за работа им е доставен на сите вработени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи