а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правен

правни
Вид збор: Придавка
1. Што не е природен, вештачки.
Англиски: artificial
Употреба: Разговорно
Примери:
Правени заби.
2. Што се однесува на право.
Англиски: legal
Примери:
Правен факултет.
Правен систем.
Правни односи.
3. Што се однесува врз некакво право.
Англиски: legal
Примери:
Правно решение.
Правна основа.
Правни последици.
Изрази
Правен лек - можност за преиспитување или укинување на пресуда по поднесена жалба.
Правно лице - установа, претпријатие или организација што претставува деловен и правен субјект, спротиво од физичко лице.
Изведенки
правно прил.
Пример: Правно оформен документ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи