а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праведник

мн. праведници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што во своите постапки спроведува правда, го почитува начелото на праведност; праведен човек.
Англиски: righteous Албански: njeri i drejt
Употреба: Религија
2. Тој што ги исполнува, ги почитува религиозните норми.
Англиски: righteous Албански: njeri i drejt
Употреба: Религија
Примери:
Сите ќе умрат еден ден, и праведниците и грешниците.
Изведенки
праведница ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи