а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правдољубив

правдољубиви
Вид збор: Придавка
Што ја сака, што ја брани правдата.
Англиски: justice-loving
Примери:
правдољубиви луѓе
Изведенки
1. правдољубиво прил.
Пример: Се однесуваше правдољубиво.
2. правдољубивост ж.
3. правдољубец м.
мн. правдољупци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи