а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поџвака

поџвакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Џвака малку, кратко време.
Англиски: chew Албански: përtyp
Примери:
Поџвака малку од лебот.
2. Позборува малку, кратко време.
Англиски: chat Албански: flas pak
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи