а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поќерка

мн. поќерки
Вид збор: Именка, женски род
Ќерка на сопругата или сопругот од претходниот брак.
Примери:
Кога ја зеде за жена, таа му донесе и две поќерки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи