а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појми

појмат
Вид збор: Глагол, свршен
сфати
Англиски: comprehend
Примери:
Не може да појми што значи да бидеш осамен.
Тоа е настан којшто може да го појмиме и да го дефинираме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи