а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појата

мн. појати
Вид збор: Именка, женски род
Незаграден дел од селска куќа со покрив (трем, летна кујна).
Примери:
Тие седнаа во појатата пред куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи