а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појасни

појаснат
Вид збор: Глагол, свршен
Пообјасни, направи да стане појасно.
Англиски: clarify Албански: sqaroj
Примери:
Професорот ја појасни задачата.
Тој и го појасни својот став.
Таа ги појасни поимите.
Изведенки
1. појаснува несв.
појаснуваат
2. појаснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи