а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појак

појаки
Вид збор: Придавка
Компаратив од јак.
Англиски: stronger
Примери:
Противникот беше појак од претходниот.
Изведенки
појако прил.
Пример: Чувството на задоволство денес беше појако од цената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи