а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појави

појават; појавил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1087
1. Јавно покаже, прикаже нешто.
Англиски: show Албански: tregoi
Примери:
Тогаш го појави својот најскап накит.
2. (се појави) се јави, се покаже
Англиски: appear Албански: u paraqit
Примери:
Од куќата се појави една жена.
На небото се појавија авиони.
Во очите на детето се појавија солзи.
На небото се појави виножито.
3. (се појави) Настане, се создаде.
Англиски: appear Албански: u shfaq
Примери:
Во градот се појавила чума.
Во градинката се појавиле вошки.
Меѓу децата се појави нова игра.
4. (се појави) Излезе нешто во јавност, се отпечати, се објави.
Англиски: publish Албански: publikoj
Примери:
Списанието се појави пред еден месец.
Неговите фотографии се појавија во сите дневни весници.
5. (се појави) никне, се зароди
Англиски: appear Албански: u shfaq
Примери:
Првите цветови се појавија рано пред да дојде пролетта.
Во уметноста се појавија определени стилови на нови автори.
Изведенки
1. појавува несв.
(се) појавуваат
2. појавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК