а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појава

појаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22169
Јава малку или кратко време.
Англиски: ride
Примери:
Тој го појава кончето колку меракот да му мине.