а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕирне

(се) поѕирнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Види, посети краткотрајно.
Англиски: look
2. Гледа, внимава на себе и на својата околина, се набљудува себеси.
Англиски: watch
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Поѕирни се малку, спастри се.
Поѕирни се околу себе, отвори си ги очите.
Изведенки
поѕирнува несв.
(се) поѕирнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи