а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕида

поѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ѕида малку, некое време.
Англиски: build
Примери:
Поѕидаа два-три часа и си отидоа.
Изведенки
поѕидува несв.
поѕидуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи