а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕенѕа

(се) поѕенѕаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ѕенѕа малку, кратко време.
Примери:
Поѕенѕаа малку на орото и се тргнаа настрана.
Изведенки
поѕенѕува несв.
(се) поѕенѕуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи