а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕемне

поѕемнат
Вид збор: Глагол, свршен
Премрзне, стане измрзнат.
Англиски: freeze
Примери:
Рацете ми поѕемнаа.
Изведенки
поѕемнува несв.
поѕемнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи