а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕвони

поѕвонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ѕвони краткотрајно.
Англиски: ring
Примери:
Поѕвони само еднаш на вратата.
Телефонот поѕвони и престана.
Изведенки
1. поѕвонува несв.
поѕвонуваат
2. поѕвонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи