а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕвечка

поѕвечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ѕвечка краткотрајно.
Англиски: ring
Примери:
Тој поѕвечка со тропалчето неколку секунди.
Изведенки
поѕвечкува несв.
поѕвечкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи