а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошегува

(се) пошегуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6320
1. (се) пошегуваат
Англиски: joke Албански: tallem
2. Направи шега.
Англиски: make joke Албански: bëj shaka, tallem
Примери:
Не трпи ни да се пошегуваш со него.