а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почука

почукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17157
1. потропа
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Некој тивко почука на вратата.
2. потапка
Англиски: pat Албански: qëlloj lehtë, mshoj
Примери:
Тој го почука по рамето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК