а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почуе

почујат
Вид збор: Глагол, свршен
послуша
Англиски: listen
Примери:
А ако сакаш, почуј, немој солзи да те душат!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи