а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почудно

Вид збор: Прилог
Повеќе од чудно.
Англиски: more than amazing
Примери:
Чудни некои условни казни, а уште почудно што вакви луѓе работат во полицијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи