а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почит

(едн.) почитта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1704
Чувство на уважување кон некого.
Англиски: respect, honour Албански: respekt, nderim
Примери:
Чувствувам длабока почит кон тебе.
Остануваме со почит.