а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почитува

почитуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2012
1. Чувствува, изразува почит.
Англиски: honour Албански: nderoj, respektoj
Примери:
Многу ве сакам и ве почитувам.
2. Уважува, се придржува кон некого или нешто.
Англиски: respect Албански: respektoj
Примери:
Го почитувам твоето мислење, но јас не мислам така.
Тие ги почитуваат нешите права.
Изведенки
почитување ср.