а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почитувач

мн. почитувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има почит кон некого или нешто.
Англиски: fan
Примери:
Тој е голем почитувач на уметноста.
Изведенки
почитувачка ж.
мн. почитувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи