а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почине

починат; почини, починете; починав, починаа; починал; починат; починев, починеа; починел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3407
1. одмори
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Чекај, да починам малку.
2. умре
Англиски: die Албански: vdes
Примери:
Татко ми почина пред пет години.
Изведенки
1. починува несв.
(се) починуваат
2. починување ср.
глаг. им.