а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

починат

починати
Вид збор: Придавка
Ранг: 11009
Што е умрен.
Англиски: deceased
Примери:
Попот кажа молитва за покој на душите на починатите.
Изведенки
починатиот м.
мн. починатите
покојникот