а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почива

почиваат; почивал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4123
1. се одмара
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Тие имаат навика да си почиваат попладне.
2. Лежи во гроб.
Англиски: rest Албански: pushon
Примери:
Овде почива баба ми.
3. се занова, се базира
Англиски: base Албански: bazohet
Примери:
Тезата почива на богатиот изворен материјал.
Изведенки
почивање ср.
глаг. им.