а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почивалиште

мн. почивалишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што се почива.
Англиски: vacation home Албански: pushimore
Употреба: Туризам
2. гроб, гробишта
Англиски: cemetery Албански: varrezë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вечно почивалиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи