а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почеша

почешаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Чеша малку.
Англиски: scratch Албански: kruaj
Примери:
Го почеша по грбот.
2. Чеша (со раце), лачи волна малку, кратко време.
Англиски: comb Албански: kruaj
Употреба: Дијалектен збор
3. (се почеша) Се чеша малку.
Англиски: scratch Албански: kruaj pak
Примери:
Се почешал по главата.
Изведенки
1. почешува несв.
(се) почешуваат
2. почешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи