а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почеток

мн. почетоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 306
Прв, воведен момент или дел од нешто; појдовна точка.
Англиски: beginning Албански: fillim
Примери:
Почеток на натпреварот.
Почеток на учебната година.
Изрази
Од почеток до крај - темелно, без исклучок.