а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почетник

мн. почетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12929
Тој што почнува некаква дејност, учење и др.
Англиски: beginner
Употреба: Образование
Примери:
Ние сме почетници во оваа работа.
Изведенки
1. почетница ж.
мн. почетници
2. почетничка ж.
мн. почетнички