а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почетен

почетни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3702
Што претставува почеток; што се однесува на почеток.
Англиски: initial
Примери:
Почетна фаза.
Почетна брзина.
Почетна несигурност.