а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почести

почестат; почестил; почестен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7499
1. Чести, понуди нешто за јадење или за пиење.
Англиски: treat Албански: gostis
Примери:
Го почестил гостинот со кафе.
2. Искаже почит, почест.
Англиски: honour Албански: nderoj
Примери:
Тој не почести со неговото присуство.
3. (се почести) се чести, се послужува
Англиски: treat Албански: gostis
Примери:
Гостите се почестија и си заминаа.
Изведенки
1. почестува несв.
(се) почестуваат
2. почестување ср.
глаг. им.