а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почесен

почесни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6944
Што заслужил чест, колу му се укажува чест; што се однесува на чест.
Англиски: honorary
Примери:
Командантот нареди да се испалат три почесни плотуни за загинатите војници.
Почесна гарда.
Почесен доктор.
Почесен граѓанин.