а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27460
Одложено плаќање во трговијата; продадената и земената стока се плаќа подоцна, со чекање извесно време.
Англиски: credit Албански: pritje, kredi
Употреба: Економија
Примери:
Од продавницата ми рекоа дека може на почек да купувам.