а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почвен

Види и: почва (ж.)
почвениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на почва; што и припаѓа на почвата.
Употреба: Екологија
Примери:
Почвената радиоактивност има влијание врз растенијата.