а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поцинкува

поцинкуваат; поцинкувал; поцинкуван; поцинкувани
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обложи со тенок слој цинк.
Англиски: galvanize
Употреба: Технологија
Примери:
Го поцинкуваа тркалото.
Изведенки
поцинкување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК