а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похрани

похранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49310
1. Храни малку, некое време.
Англиски: feed Албански: ushqej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го похрани со гриз детето.
2. (се похрани) Се храни малку, некое време.
Англиски: eat Албански: ha, ushqej
Употреба: Гастрономија
Примери:
И јас се похранив во тој ресторан.