а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похота

мн. похоти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22447
Претерана, неумерена полова страст (еден од седумте смртни гревови).
Англиски: lust
Примери:
Неговиот живот е полн со похоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК