а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пофати

пофатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11937
1. Фати нежно, внимателно; напипа (со прсти) нешто.
Англиски: feel Албански: prek, kap
Примери:
Го пофати штофот и рече дека не е волнен.
2. Посегне, испружи рака да фати нешто.
Англиски: reach Албански: kap
Примери:
Пофатил да скине една круша, но паднал од дрвото.
3. Почне со работа, поработи.
Примери:
Ајде пофати и ти малку, не стој!
Изведенки
пофаќа несв.
пофаќаат
Израз: Му пофаќа раката - навикнал да краде.