а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поучен

поучни
Вид збор: Придавка
Што дава, што содржи поука.
Англиски: instructive
Примери:
Поучна книга.
Поучни примери.
Изведенки
1. поучно прил.
Многу е поучно да ја знаеме историјата и на соседните народи.
2. поучност ж.
Пример: По поучност ништо помалку значајни не се и оние во кои нашите стари прикажуваат за борбите меѓу лавот и орелот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи