а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поуточни

поуточнат
Вид збор: Глагол, свршен
Уточни малку повеќе.
Англиски: specify
Примери:
Сега поуточни ја формулацијата.
Изведенки
поуточнува несв.
поуточнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи