а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поутеши

поутешат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Утеши некого малку, донекаде.
Англиски: console Албански: ngushlloj, qetësoj
2. (се поутеши) Се утеши малку, донекаде.
Англиски: console Албански: ngushlloj, qetsoj pak
Изведенки
поутешува несв.
(се) поутешуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи