а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поуспокои

поуспокојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Успокои, смири донекаде.
Англиски: calm down Албански: qetësoj
Примери:
Тоа го поуспокои.
2. (се поуспокои) Се успокои малку, донекаде.
Англиски: calm down Албански: qetësoj pak
Изведенки
(се) поуспокојуваат несв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи