а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поусоврши

поусовршат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Усоврши уште малку.
Англиски: improve Албански: përkryej, përmirësoj
Примери:
Сега го поусовршил моторот.
2. (се поусоврши) Се усоврши малку повеќе.
Англиски: improve Албански: përmirësoj, përkryej
Примери:
Се поусовршил во својата струка.
Изведенки
поусовршува несв.
(се) поусовршуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи